34, 51, 101 Okey Oyunları Nasıl Oynanır
01
Eylül
2015

34, 51, 101 Okey Oyunları Nasıl Oynanır?

Okey oyunlarının çok farklı tarzda çeşitleri vardır ve hepsinin kendisine ait kuralları farklıdır. Klasik okeyin oynanışını az çok hepimiz biliyoruz. Fakat 34, 51 ve 101 isimli oyunların oynanışını biliyor musunuz? Zira şu sıralar en çok oynanan okey oyun türleri bunlar olduğu için bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızda oldukça işinize yarayacaktır. Çünkü okey oyna hizmeti veren siteler artık bu konuda da hizmet vermeye başlamış ve kullanıcılarına birden çok okey oyun çeşidini sunmaktadır. Dolayısı ile bu oyunları öğrenmeniz arkadaşlarınızla farklı oyunlar oynayarak da güzel vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.

34 Nasıl Oynanır?
34 okey oyunun ana mantığı klasik okey gibidir. Fakat bu oyunda elinizde yer alan perlerin ortalarındaki sayıların değer toplamı 34 olmalıdır. Toplamda 21 taş dağıtılmaktadır. Örneğin elinizde 3 tane farklı renkte 7 var. Bunlardan bir per elde edilir ve perin ortasında 7 vardır. Bu perin değeri 7’dir. Aynı şekilde elinizde aynı renkte 7,8 ve 9 var diyelim. Buradaki perin ortasındaki değerde 8’dir. Yani bu perlerin ortalarındaki rakamın toplamı 34 oluyorsa elinizi yere açabilirsiniz. Tabi bu konuda dikkat edeceğiniz kısım, elinizi açmayacaksanız yerden taş alamayacağınızdır. Yani elinizi açmayacaksanız, rakibinizin attığı taşı alamazsınız. Ayrıca yere okey atar ya da yanlış el açarsanız da ceza yersiniz. Bu yüzde 34 okey oynarken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

okey 34

okey 34

51 Nasıl Oynanır?
51 okey oyunundaki ana mantık 34 oyunundaki gibidir. Bu oyunda farklı olarak 21 değil, 14 taş dağıtılır. Ayrıca bu oyunda perlerin toplam değerleri toplamı 51 olmalıdır. Yani perin ortadaki sayılarının toplamı değil, direk olarak tüm perlerin değerleri toplamı 51 olmalıdır. Basit bir örnek verecek olursak; elinizde kırmızı 5, 6, 7 ve 8, sarı 8, 9, 10, yeşil 11, kırmızı 11 ve sarı 11, en son olarak da sarı 1, 2, 3 ve 4 olsun. Tüm bu rakamların toplamı 96’dır. Bu sayı açmanız için yeterlidir. Çünkü sizden 51 istenmektedir. Siz 96 topladığınıza göre bu rakam yeterli olacaktır. Hatta bu sayede sizden sonra açacak olan kişinin 96’dan fazla açması gerekmektedir. Ceza kuralları aynı 34 oyununda olduğu gibidir.

okey 51

okey 51

101 Nasıl Oynanır?
a oyununda da aynı diğer 2 oyunda olduğu gibi amaç aynıdır. Bu oyunda da 21 taş dağıtılır ve oyunda yapmanız gereken elinizdeki perlerin toplam değerini 101 ya da 101’den fazla yapmaktır. Yani kısaca 51 oyunundaki mantığın aynısıdır. 51 okey oyunun nasıl oynandığına göz atacak olursanız, durumu anlayabilirsiniz. Bu oyunda farklı olarak 7 taş fazla dağıtılmaktadır. Ceza kuralları dâhil olmak üzere tüm oynanış aynıdır. Dolayısı ile bu oyunu oynamak için 51 ve 34 okeylerinin oynanışlarına göz atmanız yeterli olacaktır.

 

okey 101

okey 101

Tüm bu üç oyunda en çok oynanan okey oyunları arasında yer almaktadır. Hatta okey indir hizmeti veren sitelerin büyük bir kısmında bu oyunlar çok daha fazla indirilmektedir. Bu oyunları oynarken çok güzel vakit geçirebileceğinize emin olabilirsiniz. Çünkü standart okey oyunundan daha keyifli kurallar ve oynanış tarzı vardır. Zaten günümüzde gençlerin büyük bir kısmı 34, 51 ve 101 okey oyunlarını daha keyifli bulmaktadır. Sizde okey indir hizmetinden faydalanarak bu oyunları bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza indirebilirsiniz. Bu sayede nereye giderseniz gidin internetsiz bir şekilde bu oyunu oynayabilirsiniz. Özellikle boş vakitlerinizi değerlendirmek adına bu oyunlar oldukça güzel bir tercih olacaktır. Bu konuda sitemizden de istediğiniz zaman yararlanabilirsiniz.

admin
  • 4062 Views
  • Leave a Comment