KDV’li Okey Nasıl Oynanır
25
Kasım
2014

5

Sayılı Okey olarak da isimlendirilen kdvli okey oyunu mantık olarak 101 okey ile düz okey karışımı bir oyun şeklinde oynanmaktadır. Oyunu oynarken düz okey gibi oynanan Kdvli okey oyununda hesaplama el bittikten sonra 101 okey gibi hesaplanmaktadır. Banko oyunu ve sayılı okey olarak isimlendirilen Kdvli okey oyununun kendine has bazı kuralları bulunmaktadır.

Kdvli okey her okey oyunu gibi başlat düğmesine masaya oturan 4 oyuncunun da basmasıyla başlamaktadır. Her oyuncuya 14 taş dağıtılmaktadır. Oyuna ilk başlayacak olan oyuncuya koltuğunun altındaki diğer oyuncuya taş vermesi için fazladan 1 taş verilmektedir. Bu oyuncu taş çekmeden ilk eli oynamaya başlamaktadır. Eli dağıtan oyuncuya ancak diğer 3 oyuncu taş çekip attıktan sonra taş çekebilme hakkına sahiptir.

Okey oyunları içinde yer alan Kdvli okey oyununda el hesaplanırken; bir oyuncu biterse diğer oyuncuların elinde Per olmayan taşların toplamı hesaplanmaktadır. Per dışındaki taşlar hesaplanırken masaya taş attığınızda bilgisayar elinizdeki taşları hesaplayarak ceza bölümünde size toplamı göstermektedir.

Kdvli okey oyunları içinde çifte gitme şeklinde perlerini çift olarak ve yan yana dizen oyuncular en az 5 çift olmak üzere taş toplamak zorundadır.  Yine bu oyuncunun elinde de çift dışında tek kalan taşlar toplamı bilgisayar tarafından hesaplanarak masa ayarları bölümde ceza olarak bildirilmektedir.  Eğer elinizdeki taşlarda hem çift taşlar hem de seri taşlar varsa tek olarak kalan taşların toplamı alınır ve hangisinin cezası azsa o işleme alınmaktadır. Yine masa ayarları bölümünde ceza olarak size taşların toplamı bildirilmektedir.

Kdvli okey oyunları içinde el açma yer almamaktadır. Diğer okey oyunlarından farkı budur. Eğer bitmek için elinizdeki taşları ister çift isterse seri olarak dizmişseniz bitiş taşını gösterge üzerine bırakmanız gerekmektedir. Biten oyuncudan en az -50 puan düşülerek diğer oyunculardan ise ellerinde kalan Per oluşturmayan sayıların toplamı kadar ceza yazılmaktadır. Kdvli okey oyununda bitme kısmı birkaç şekilde gerçekleşmekte ve hesaplanmaktadır.

Renkli/Renksiz bitme durumunda; gösterge yeşil veya mavi renkte ise renksiz siyah ve kırmızı ise renkli olarak değerlendirilmektedir. Renkli göstergeyle biten oyunda diğer oyunculara 2 kat ceza uygulanmaktadır.

Elindeki taşları çift olarak dizen oyuncu bittiğinde ise diğer oyunculara 2 kat ceza uygulanmaktadır. Yani her oyuncunun peri dışında tek kalan taşların toplamı 2 ile çarpılarak hesaplanır ve ceza bölümünde gösterilir.

Kdvli okey oyununda eğer periniz dışında kalan taşınız okeyse bu taşı kullanarak okey atabilirsiniz. Bu durumda da diğer oyuncular iki kat ceza almaktadırlar. Eğer bir oyuncu çift perlerini dizdiğinde elinde kalan taş okeyse diğer oyuncular 4 kat ceza görmektedirler.  Renkli gösterge varken oyuncu çiftten okey atarsa diğer oyuncuların alacağı ceza 8 ile çarpılarak hesaplanmaktadır.

kdvli okey oynaya başlarken eğer eli dağıtan oyuncunun elinde gösterge varsa bunu oyunun başında gösterebilir ve bu durumda puan durumundan -25 silinir. Eğer gösterge renkli ise bu durumda -50 puan silinmektedir.

Oyunda puanlama ise başlangıçta her oyuncuya 1500 puan verilmektedir.  Oyun oynadıkça değişen puan durumu oyuncunun oyunda kaç ellik oyun olduğuna bağlı olarak da farklılaşmaktadır.

Eşli oynanan kdvli okey oyunlarında eşlerin puan cezaları toplanır ve hangi tarafın cezası daha fazla ise o oyuncular el sayısı kadar puan kaybetmektedirler. Cezası az olan taraf da el sayısı kadar puan almaktadır.

Kendi isteğiyle oyundan ayrılan bir oyuncunun yerine oturan oyuncularda eli kaybetseler bile puan kaybetmezler. Ancak oyunu kazandıklarında puan kazanırlar. Oyunların yarım kalmasını engellemek için bu kural geliştirilmiştir. Son olarak Kdvli okey oyununda el açan olmazsa aynı el kimseye ceza ve puan verilmeden yeniden oynatılmaktadır.

KDV’li Okey Nasıl Oynanır?

Merhaba arkadaşlar kısaca bu kısımda sizlere kdvli okey nasıl oynanır kısmını  anlatıp oyunun oynaması ve işleyesinden anlatımlarda bulunacam oyunumuz ile ilgili problem şikayet önerilerinizi iletişim kısmından bize yaza bilirsiniz ayrıca kdv okey oyunumuz ile ilgili tüm sorunlarınızı salon operatör arkadaşlarada sora bilir yardımımızı canlı ala bilirsiniz.

İNDİRMEK İÇİN TIKLA veya Okey Oyna

2 Comments to "KDV’li Okey Nasıl Oynanır"
  1. Sibel dedi ki:

    Ay en çok sevdiğim oyundur kdvli okey oynamak bu sitede daha bir başka sevdim bu oyunu teşekkürler admin

  2. Buşra dedi ki:

    kdvli okey oyunları arasında başarı yakalamış en iyi yerlere rahatlıkla ulaşmış bir sayfa bence herkeze tavsiye etmemiz laızm

Leave a Comment